Zimowe migracje pingwinów i staże studenckie w Antarktyce - dr Anna Panasiuk z grantem NAWA!

Lista przynależnych kategorii publikacji

Edukacja dla zrównoważonego zarządzania i ochrony morskich zasobów żywych Antarktyki oraz badania zimowych migracji ptaków antarktycznych (w tym pingwinów) – to główne cele dwuletniego projektu realizowanego przez Universytet Gdański i Instituto Antártico Chileno (INACH). Projekt „International Cooperation for Education on Sustainable Management and Protection of Antarctic Living Marine Resources and Ecosystems - AntarCTic Partnership of UG and INACH ICEPACT”uzyskał finansowanie z programu NAWA Partnerstwa Strategiczne w kwocie 1.325.517,50 zł. Kierownikiem projektu jest dr Anna Panasiuk z Wydziału Oceanografii i Geografii UG.  Kierownikiem po stronie INACH jest dr Lucas Krüger.

Pingwiny Obraz1fot. dr Lucas Krüger

Wśród działań projektowych przewidziano:

  • kurs dla studentów UG/SEA-EU z zakresu metod monitoringowych stosowanych w rejonach polarnych, w tym Antarktyce,
  • staże studentów UG/SEA-EU w INACH i w Antarktyce,
  • staże studentów INACH w UG,
  • badania z zakresu migracji ptaków morskich w Antarktyce, w tym pingwinów z rodzaju Pygoscelis, w okresie zimowym,
  • szkolenia i konsultacje naukowe kadry UG w INACH,
  • przygotowanie skryptu dydaktycznego z zakresu kursu dla studentów

Pingwiny Obraz2fot. dr Lucas Krüger

Dr Anna Panasiuk naukowo zajmuje się zooplanktonem antarktycznym, w tym ekologią kryla antarktycznego i zależnych od niego drapieżników, np. pingwinów czy wielorybów. Jej zespół bada także zanieczyszczenia obecne w krylu oraz w organizmach wspomnianych drapieżników. Wśród swoich przedsięwzięć badawczych ma również realizowany we współpracy z niemieckim partnerem projekt odnoszący się do finwali w Antarktyce, analizujący główne rejony ich występowania w kontekście abiotycznych i biotycznych cech środowiska.

Na początku tego roku dr A. Panasiuk został wyznaczona na przedstawiciela Polski do Komitetu Naukowego Komisji ds. Ochrony Żywych Zasobów Morskich Antarktyki (CCAMLR). Planowane obecnie badania zimowych migracji ptaków antarktycznych pomogą w określeniu zimowych obszarów żerowiskowych, a w dalszej kolejności również w ocenie stopnia nakładania się tych obszarów z obszarami intensywnego rybołówstwa w Antarktyce.

- To rodzaj miłości od pierwszego wejrzenia, która dopada i nigdy nie odpuszcza – mówiła o swojej fascynacji Antarktyką dr Anna Panasiuk po powołaniu do CCAMLR. - Antarktyka jest ostatnim obszarem niezasiedlonym na stałe przez człowieka, jest domem wielu gatunków, których adaptacje do życia w tych trudnych warunkach nas w dalszym ciągu zadziwiają. Jeżdżę naukowo w Antarktykę od 2007 r., widzę zmiany, którym podlega. To z jednej strony napawa smutkiem, ale z drugiej strony mobilizuje do jeszcze większej pracy, która - być może - przyczyni się do intensywniejszej ochrony tego środowiska. Będę w pełni spełnionym oceanografem i morskim biologiem antarktycznym, jeżeli nawet w niewielkiej części moja praca naukowa i jej wyniki przyczynią się do skuteczniejszej ochrony Antarktyki.

IMG 51391

 

Życzymy, by kolejny projekt, tym razem we współpracy z chilijskim partnerem, przyniósł właśnie takie rezultaty!

 

Chcesz skontaktować się z naszymi ekspertami? Napisz/Zadzwoń do Rzeczniczki Prasowej UG: kontakt

Uniwersytet Gdański to największa uczelnia na Pomorzu.

Powołana została w 1970 r. i wciąż dynamicznie rozwija się łącząc tradycję z nowoczesnością. Kształcimy niemal we wszystkich dziedzinach wiedzy akademickiej i w zawodach poszukiwanych na rynku pracy niemal 22 tys. studentów rocznie.

Uniwersytet Gdańskie oferuje też komfortowe warunki studiowania w jednym z największych na Pomorzu uniwersyteckich kampusów w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Jesteśmy uczelnią wysoko ocenianą w rankingach krajowych i zagranicznych, jak Perspektywy, Thimes Higher Education itp. 

Naukowczynie i naukowcy z UG prowadzą badania w nowoczesnych laboratoriach, zdobywają prestiżowe granty i nagrody. Służą też wiedzą ekspercką z wielu dziedzin. 

Kontakt

Magdalena Nieczuja -Goniszewska

Rzeczniczka Prasowa

Uniwersytet Gdański

ul. Bażyńskiego 8
Gdańsk

http://ug.edu.pl

Załączniki

IMG_51391.jpeg

IMG 51391

jpg 186,3 kB
pobierz
Pingwiny Obraz1.jpg

Pingwiny Obraz1

jpg 80,9 kB
pobierz
Pingwiny Obraz2.jpg

Pingwiny Obraz2

jpg 54,4 kB
pobierz

Kontakt dla mediów

Magdalena Nieczuja -Goniszewska

Rzeczniczka Prasowa

Uniwersytet Gdański

ul. Bażyńskiego 8
Gdańsk

http://ug.edu.pl

Karol Stachowicz

redaktor naczelny Radia UG MORS

Uniwersytet Gdański

Radio MORS

Biografia
Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył studia licencjackie na Zarządzaniu Instytucjami Artystycznymi, a w 2020 roku uzyskał tytuł magistra z Dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Z Radiem MORS związany od 2019 roku, dwa lata później rozpoczął pracę na UG jako redaktor naczelny i realizator dźwięku. Wcześniej intensywnie angażował się w wolontariat przy licznych wydarzeniach artystycznych w Trójmieście oraz rodzinnej Tucholi. Pomagał także organizatorom przy dwóch edycjach Eurowizji Junior. Przez lata aktor-amator w niezależnym teatrze młodzieżowym, obecnie zaangażowany w improwizację sceniczną.

Marcel Jakubowski

specjalista ds. promocji projektu SEA EU

Uniwersytet Gdański

Projekt European University of the Seas – SEA-EU
Bażyńskiego 8
Gdańsk

Szymon Gronowski

specjalista ds. promocji Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG

Uniwersytet Gdański

Centrum Zrównoważonego Rozwoju

Dorota Rybak

specjalistka, korektorka

Uniwersytet Gdański

Centrum Komunikacji i Promocji UG